7 porad dla biegaczy

jak kupić dobre słuchawki do biegania

 

Jakie słuchawki do biegania kupić, żeby się nie rozczarować i nie przepłacać?

Dzięki dobrej muzyce bieganie staje się przyjemne i przestaje kojarzyć się z żmudnym treningiem. Nic dziwnego, że większość biegaczy, podobnie jak Ty, decyduje się na zakup specjalnych słuchawek do biegania. Możesz na nich posłuchać nie tylko muzyki, ale i audiobooków czy radia. Do tego usłyszysz w nich informacje o postępie treningu np. od smartphone’a wyposażonego w aplikację biegową. Sprawdź jakie słuchawki do biegania będą najlepsze oraz na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę przy ich zakupie.

 

 

1. Co z kablem?

Słuchawki Jabra

Słuchawki Jabra

Zastanawiając się jakie słuchawki do biegania kupić, przede wszystkim musisz zdecydować, czy nastawiasz się na modele przewodowe czy bezprzewodowe. Jak wskazują opinie biegaczy, słuchawki na kablu mogą Ci przeszkadzać podczas biegu (kabel plącze się pomiędzy rękoma i elementami garderoby, do tego obija się i potrafi denerwować), ale możesz je podłączyć praktycznie do wszystkich, również starszych urządzeń.

Słuchawki bezprzewodowe z pewnością są od nich o niebo wygodniejsze, za to wymagają ładowania i łączenia z odtwarzaczem czy telefonem poprzez Bluetooth, co oznacza również, że:

  • współpracują jedynie z urządzeniami z technologią Bluetooth (nowsze odtwarzacze mp4, smartfony)
  • mogą szybko się rozładowywać (np. na mrozie, mogą też zmniejszać żywotność baterii odtwarzacza/smartfona)
  • przy problemach z łącznością emitują zakłócony dźwięk

 

 

2. Wygoda kontra praktyczność

Jeśli korzystasz ze starego przenośnego odtwarzacza mp3, najlepsze będzie jednak wariant przewodowy. Wybierz go również, jeżeli nie wyobrażasz sobie częstego ładowania kolejnego urządzenia i nie godzisz się na żadne zakłócenia dźwięku. O ile jednak przechowujesz pliki muzyczne na smartfonie (z szybkim Bluetoothem), a konieczność ładowania słuchawek nie przeraża Cię tak mocno, możesz z powodzeniem wybrać wygodniejsze słuchawki bezprzewodowe.

 

Ranking najpopularniejszych słuchawek do biegania 2017: TOP 8

 

 

3. Na ucho czy do ucha?

Najpopularniejszym rodzajem słuchawek do biegania są słuchawki douszne (znane jako „pchełki”), których płaską końcówkę umieszcza się w uchu. Jest to również opcja najbardziej korzystna budżetowo. Decydując się na model douszny, upewnij się, że posiada specjalny pałąk na kark lub zauszniki – dzięki temu nie będzie wypadać podczas biegania.

Zdecydowanie lepiej trzymają się w uchu słuchawki dokanałowe. Według opinii użytkowników świetnie izolują dźwięki dobiegające z otoczenia – co może być w Twoim przypadku zaletą lub wadą (jeśli biegasz w mieście, używając ich możesz nie usłyszeć np. nadjeżdżającego roweru czy samochodu). Wybierając dobre słuchawki dokanałowe, zwróć uwagę na to, czy do zestawu dołączone są silikonowe nakładki w rożnych rozmiarach, które pozwolą Ci dopasować je do własnych uszu.

 

4. Nauszniki

W roli słuchawek do biegania równie dobrze mogą Ci służyć słuchawki nauszne. To dobry wybór, jeśli zależy Ci na czystości dźwięku, bowiem te modele uważane są za najlepiej oddające wszystkie tony. Jednak wysoka jakość dźwięku obarczona jest kilkoma wyrzeczeniami. Trudno znaleźć dobry model, który byłby wodoszczelny, a to dosyć istotna kwestia, gdy wybieramy słuchawki do biegania.

Dodatkowo, nauszniki i gąbki będą wpijać pot, przez co będą szybciej się zużywać i po pewnym czasie mogą po prostu zacząć nieprzyjemnie pachnieć. Upewnij się, czy gąbki w wybranym przez Ciebie modelu słuchawek (tzw. pady) są łatwo wymienialne.

 

Jakie słuchawki do biegania

 

 

5. Stabilne, wygodne, wytrzymałe.

Zarówno słuchawki przewodowe, jak i bezprzewodowe, których będziesz używał do biegania powinny dobrze trzymać się głowy lub uszu (nie spadać) oraz nie krępować ruchów. Jeżeli więc postawiłeś na model z kablem, zadbaj o to, aby posiadały klips pozwalający przymocować przewód do odzieży – ograniczy jego plątanie się podczas biegu. Jeśli zaś wybrane przez Ciebie słuchawki posiadają pałąk lub nauszniki, upewnij się, że mają one regulację szerokości lub kąta. W przypadku pałąku przyda Ci się także możliwość przymocowania go do kaptura czy bluzy.

 

6. Słuchawki pogodoodporne

Słuchawki Koss Sporta Pro

Słuchawki Koss Sporta Pro

Kupując dobre słuchawki do biegania powinieneś postawić na modele wodoodporne, a już przynajmniej wilgocioodporne. Biegać będziesz  w różnych warunkach, również wtedy, gdy pogoda będzie niesprzyjająca. Możesz być pewien, że wszystkie modele oznaczone przez producentów jako „sportowe” będą odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne, pot, wilgoć i kurz, natomiast z deszczem poradzą sobie tylko nieliczne modele.

 

7. Funkcjonalne

Rozmaite funkcje, jakie słuchawki do biegania mogą pełnić, mocno wykraczają poza jedynie granie twoich ulubionych piosenek. Najprostsze modele słuchawek jedynie emitują dźwięk pochodzący z empetrójki czy smartfona. Najlepsze słuchawki do biegania, tak przewodowe jak i bezprzewodowe, stawiają na praktyczność i posiadają mały panel kontrolny, pozwalający na m.in.:

  • przełączanie utworów
  • zmienianie głośności
  • odbieranie i odrzucanie połączeń
  • używanie poleceń głosowych

 

Ranking najlepszych słuchawek do biegania 2017: TOP 3

 

 

Jeśli nie zamierzasz rozmawiać podczas biegania, w zupełności wystarczą Ci słuchawki z panelem umożliwiającym zmianę utworu i regulację głośności, umieszczonym w kablu (na wysokości klatki piersiowej lub szyi) lub na pałąku. Jeżeli jednak chcesz w trakcie treningu korzystać ze smartfona i prowadzić rozmowy telefoniczne, koniecznie zaopatrz się w model z wbudowanym mikrofonem i funkcją odbierania i odrzucania połączeń.

 

Jakie słuchawki do biegania okażą się najlepsze dla Ciebie?

To, jakie słuchawki do biegania wybierzesz (douszne, dokanałowe, nauszne, bezprzewodowe, lub nie) nie ma tak naprawdę największego znaczenia.  Ważne jest jednak, aby były one stabilne i komfortowe, wytrzymałe na panujące podczas biegu warunki pogodowe oraz posiadały możliwość regulacji i sterowania odtwarzaczem. Postaw na takie, które swoją funkcjonalnością odpowiadają Twoim potrzebom, a będziesz mógł powiedzieć, że znalazłeś słuchawki idealne.

Redakcja GoGeek.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów kochającą nowe technologie, gadżety i nowinki techniczne. Staramy się poruszać możliwie wiele dziedzin: od uprawiania sportu po granie w gry komputerowe. Jeśli masz do nas jakieś pytania lub propozycje napisania artykułu, napisz na adres: kontakt@gogeek.pl