2-minutowy poradnik

jak kupić dobre słuchawki bezprzewodowe

 

Jakie słuchawki bezprzewodowe wybrać?

Na początku była podczerwień – technologia o krótkim zasięgu i niedużej prędkości. Potem pojawił się Bluetooth oraz WiFi… Nastała rewolucja, pokochaliśmy świat bez kabli. Chcesz uwolnić od nich również swoje uszy? Zdecyduj się na dobre słuchawki bezprzewodowe! Już nigdy więcej nie wyciągniesz z kieszeni słuchawek tak splątanych, że odplątanie ich zajęłoby Ci przynajmniej z 10 lat. Jakie słuchawki bezprzewodowe będą dla Ciebie najlepsze? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy zakupie i jakie są opinie użytkowników!

 

 

Rodzaj transmisji

Słuchawki bezprzewodowe JBL

Słuchawki bezprzewodowe JBL

W modelach słuchawek bezprzewodowych, które możesz aktualnie spotkać w sklepie, może być zastosowany jeden z trzech rodzajów transmisji: poprzez fale radiowe, bluetooth lub Wifi. Najpopularniejsze modele działają w oparciu o transmisję radiową i bluetooth. Czym się one różnią? Jakie słuchawki bezprzewodowe dadzą Ci najlepszą możliwą jakość dźwięku? Sprawdźmy i przekonajmy się na własne uszy.

 

Słuchawki bezprzewodowe z transmisją radiową (RT)

Jak wskazują opinie użytkowników, charakteryzują się najlepszą jakością dźwięku spośród wszystkich słuchawek bezprzewodowych. Ze względu na rodzaj transmisji cierpi czasem za to jego czystość, bowiem zdarza się, że w słuchawkach słychać szumy wynikające z zakłóceń sygnału (są dosyć mocno podatne na zakłócenia). Sam sygnał słuchawek RT, nadawany przez stację emisyjno-ładującą (którą zawsze należy podłączyć do źródła dźwięku) ma jednak dość spory zasięg – do 30m w pomieszczeniach zamkniętych i nawet 100m na otwartej przestrzeni. Niestety, trzeba go dość często dostrajać. Wybierz słuchawki RT jeśli:

  • szukasz słuchawek do zastosowań domowych: do oglądania filmów, grania w gry komputerowe, rozmawiania online, słuchania muzyki z komputera
  • nie przeszkadza Ci konieczność dostrajania sygnału

 

 

Słuchawki bezprzewodowe z transmisją Bluetooth

To popularny typ słuchawek bezprzewodowych. Mają wbudowany odbiornik i nie potrzebują współpracy z własnym nadajnikiem, dzięki czemu mogą bez problemu połączyć się ze smartfonem, laptopem czy odtwarzaczem wyposażonym w Bluetooth. Charakteryzują się słabszą jakością dźwięku niż ta w urządzeniach opartych na RT, choć też lepszą jego czystością (mniejszą podatnością na szumy i zakłócenia). Wybierz bezprzewodowe słuchawki Bluetooth jeżeli:

  • poszukujesz słuchawek mobilnych, do zastosowań zewnętrznych: biegania, uprawiania sportów, podróżowania
  • nie odstrasza Cię konieczność częstego ładowania

 

Ranking najpopularniejszych słuchawek bezprzewodowych 2017: TOP 8

 

 

Technicznie o jakości dźwięku

Dobre słuchawki bezprzewodowe to przede wszystkim gadżet pozwalający na uwolnienie się od kabli podczas słuchania muzyki. Według opinii audiofilii, nawet najlepsze modele bezprzewodowe nie dorównają jakością dźwięku słuchawkom na kablu w podobnej cenie. Jeśli zatem nosisz się z myślą jakie słuchawki bezprzewodowe kupić, określ najpierw, czy nie jesteś przypadkiem audiofilem ze zboczeniem na punkcie krystalicznej jakości dźwięku.

Musisz też wiedzieć, że modele słuchawek bezprzewodowych niewiele różnią się pomiędzy sobą pod względem parametrów technicznych. Przeważnie mają standardowe pasmo przenoszenia dźwięków w granicach 20Hz-20kHz (szersze zarezerwowane jest dla drogich, profesjonalnych modeli). Mogą jednak różnić się impedancją. Im jest ona wyższa, tym mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia szumów i zakłóceń dźwięku, ale też – cichsze działanie.

 

 

jakie słuchawki bezprzewodowe

 

 

Czas działania

Czas działania słuchawek bezprzewodowych to niezwykle istotny parametr decydujący o późniejszej ich użyteczności. Jeśli zamierzasz słuchać muzyki sporadycznie i niedługo, w zupełności wystarczy Ci model z małą baterią o czasie pracy nie dłuższym niż 6-7h. Jeżeli zaś nie rozstajesz się z muzyką lub często prowadzisz rozmowy telefoniczne, mogą Ci być potrzebne słuchawki z baterią o wytrzymałości minimum 10-11h. Zwróć też uwagę na to, jakie słuchawki bezprzewodowe mają zasilanie: czy działają na wymienne baterie (obecnie prawie niespotykane, ale można znaleźć takie modele), czy mają wbudowany akumulator.

 

 

Funkcjonalność

Słuchawki bezprzewodowe Logitech

Słuchawki bezprzewodowe Logitech

Funkcje, jakie muszą posiadać Twoje słuchawki bezprzewodowe zależą przede wszystkim od tego, w jakim celu będziesz ich używał. Jeśli będziesz za ich pomocą jedynie słuchał muzyki z odtwarzacza/komputera czy oglądał filmy, możesz z powodzeniem postawić na takie, które mają jedynie pilot do regulacji głośności i zmiany utworu. Przyda się on też w trakcie jazdy na rowerze czy porannego joggingu. Jeżeli zaś zamierzasz w słuchawkach grać w gry online, uczestniczyć w video rozmowach czy prowadzić rozmowy przez telefon, niezbędne będą Ci słuchawki z mikrofonem z funkcją odrzucania i odbierania połączeń, a także z programowalnymi przyciskami.

 

 

Ceny i opinie

Czy wybrać słuchawki z transmisją radiową czy z bluetooth? Zdania na ten temat są podzielone, bowiem każde rozwiązanie ma swoich zagorzałych zwolenników. Zanim jednak wybierzesz którekolwiek z nich, sprawdź dokładnie jakie opinie wystawione są pod konkretnym modelem: zdarzają się bowiem mankamenty, które są charakterystyczne tylko dla danego modelu, czy to problemy z łącznością, czy kiepska ergonomia albo wysoka awaryjność.

Jeżeli natomiast zastanawiasz się jaka jest średnia cena dobrych słuchawek bezprzewodowych, jest to w dużej mierze uzależnione od jakości i wydajności przetworników, a także (jak to bywa w większości przypadków) od marki samych słuchawek.

Najtańsze znajdziemy już za 30-40 zł, najdroższe, ekskluzywne modele dochodzą nawet do 1300 zł. Dobre słuchawki bezprzewodowe, które charakteryzują się przyzwoitymi parametrami, mają pozytywne opinie i cieszą się dużą popularnością, powinny znaleźć się w przedziale 300-600 zł. Pamiętaj, że zbyt niska cena powinna zawsze budzić Twoje podejrzenia. Jak mawia stare polskie przysłowie: chytry dwa razy traci.

 

Ranking najlepszych słuchawek bezprzewodowych 2017: TOP 3

 

 

Jakie słuchawki bezprzewodowe do domu, a jakie na jogging?

Wciąż zastanawiasz się jakie słuchawki bezprzewodowe będą dla Ciebie najbardziej odpowiedni? Pamiętaj o zwróceniu uwagi na rodzaj transmisji, czas pracy na baterii oraz parametry oznaczające jakość dźwięku. Najlepsze będą te, które oferują Ci przydatne i uniwersalne funkcje – dzięki nim staną się naprawdę użytecznym gadżetem osobistym.

Określ również, czy częściej będziesz używał ich w domu, czy poza nim. To wbrew pozorom jeden z najważniejszych czynników wpływających na udany zakup: duże słuchawki o budowie zamkniętej będą bowiem dużo mniej wygodne podczas uprawiania sportu czy zwykłej jazdy na rowerze, zwłaszcza w upalne dni.

W domu natomiast możesz postawić na większy model, wyposażony w odpowiednie gąbki i luźniej uciskający uszy. Jeśli weźmiesz wszystkie te wskazówki pod uwagę, przekonasz się, że od słuchawek bezprzewodowych można się bardzo szybko, pozytywnie uzależnić.

 

Redakcja GoGeek.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów kochającą nowe technologie, gadżety i nowinki techniczne. Staramy się poruszać możliwie wiele dziedzin: od uprawiania sportu po granie w gry komputerowe. Jeśli masz do nas jakieś pytania lub propozycje napisania artykułu, napisz na adres: kontakt@gogeek.pl