9 wskazówek

jak wybrać głośniki do komputera

 

Jakie głośniki do komputera kupić?

Komputer jest dziś nie tylko narzędziem pracy, ale i (a może przede wszystkim) centrum rozrywki – wykorzystujemy go do oglądania filmów, słuchania muzyki czy grania w gry. Wszystkie te czynności nabierają dosłownie nowego „wybrzmienia”, jeśli podepniemy się pod dobre głośniki do komputera. Dwie najpopularniejsze obecnie (i nie bez przyczyny) marki głośników komputerowych to zdecydowanie Creative i Logitech. Które będę lepsze? Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. W zależności od modelu głośników, decydująca będzie nie marka, ale parametry głośników.  W tym artykule dowiesz się więcej jakie głośniki do komputera będą najlepsze dla Ciebie oraz jak wybrać te najbardziej dopasowane do Twoich aktualnych potrzeb. Zobacz na co zwrócić uwagę przy zakupie i na co uważać, żeby nie kupić bubla.

 

 

1. Wielkość zestawu

Głośniki komputerowe Logitech

Głośniki komputerowe Logitech

Głośniki komputerowe sprzedawane są w zestawach o różnych konfiguracjach. Komplet podstawowych głośników do komputera typu 2.0. składa się z dwóch kolumn, które stawia się po prawej i lewej stronie monitora/laptopa. Obie emitują dźwięk wielotonowy – dość cichy i raczej słabej jakości.

Głośniki typu 2.0. kupisz dosłownie za grosze. Znacznie popularniejsze są zestawy 2.1., rozszerzone o subwoofer odpowiedzialny za wybrzmiewanie tonów niskich. W zależności od parametrów, pozwalają na uzyskanie średniej i dobrej jakości dźwięku, odpowiedniej dla większości standardowych użytkowników. Wybierz je, jeśli nie zależy Ci na wybitnym brzmieniu (w filmach, grach czy przy produkcji muzyki) oraz nie chcesz wydać na nie zbyt dużo.

 

 

2. Dźwięk prawie jak w kinie

Zestawy głośników posiadające 5 lub 7 kolumn satelickich połączonych z dużym subwooferem  (typu 5.1./7.1.) pozwalają na uzyskanie brzmienia zbliżonego do tego w kinie czy studiu nagraniowym, wręcz trójwymiarowego (co wynika również z samego położenia głośników satelickich). Są jednak znacznie droższe od głośników typu 2.1. Nie działają też z wystarczającą efektywnością bez dobrej karty dźwiękowej. Jeśli taką posiadasz i/lub cenisz sobie wysoką jakość dźwięku w filmach czy grach, powinieneś szukać głośników właśnie tego typu.

 

Ranking najpopularniejszych głośników komputerowych Creative 2017: TOP 8

 

 

3. Aktywne czy pasywne?

Głośniki aktywne to takie, które posiadają wbudowany wzmacniacz. Jest to zdecydowanie najpopularniejszy typ tych urządzeń, dostępny na rynku. Głośniki pasywne zaś to takie, które współpracują z osobnymi wzmacniaczami. Wybierane są głównie przez wytrawnych kinomaniaków czy graczy oraz bardzo często – osoby trudniące się kompozycją, produkcją i miksowaniem muzyki. Jeśli nie należysz do ich grona, postaw na głośniki aktywne.

  Jakie głośniki do komputera

 

 

4. Moc

Stojąc przed wyborem jakie głośniki do komputera kupić, zwróć uwagę przede wszystkim na ich moc. Producenci zwykli podawać tą wartość „imponującą w każdym przypadku”, wyrażaną w PMPO. Nie powinieneś się nią sugerować. Moc wyrażona w PMPO to tak naprawdę moc maksymalna o charakterze chwilowym. Moc stała i średnia wyrażana jest w RMS. Im wartość RMS jest wyższa, tym większa jest moc zestawu, a tym samym – głośność i szczegółowość dźwięku.

Dla zestawu 2.0. odpowiednia jest moc 30W i wyższa. Dla zestawów z subwooferem – większa (dla 2.1. min. 40W). Warto przy tym podkreślić, że producenci podają moc na kilka sposobów. W specyfikacji technicznej może być podana moc łączna oraz osobna dla każdej kolumny/subwoofera. W drugim przypadku, wyjściową moc zestawu należy obliczyć samodzielnie dodając moce jego elementów.

 

 

5. Pasmo przenoszenia

Dość duży wpływ na to, jakie głośniki do komputera zagrają najczyściej i najefektowniej, ma ich pasmo przenoszenia. Jest to spektrum częstotliwości obsługiwanych przez zestaw. Najważniejsza jest jego dolna granica – gdy wynosi 20Hz można powiedzieć, że głośniki emitują wszystkie słyszalne przez człowieka częstotliwości. Jeśli granica znajduje się wyżej np. na poziomie 40Hz, jakość dźwięku może być słabsza, przez brak odpowiednich niskich tonów.

Górna granica pasma przenoszenia powyżej 20kHz (jest to poziom maksymalny odczuwalny przez ucho ludzkie) to w zasadzie jedynie chwyt marketingowy. Na brzmienie głośników wpływa także rodzaj zastosowanych w nich kolumn. Dwudrożne emitują tony wysokie i średnioniskie, a trzydrożne wszystkie tony z osobna. Dlatego dobre głośniki komputerowe powinny posiadać kolumny właśnie trzydrożne.

 

6. Kable

Głośniki komputerowe Creative

Głośniki komputerowe Creative

Z reguły producenci oferują w zestawach głośników komputerowych dość długie przewody, dające komfort dowolnego rozmieszczenia kolumn i subwoofera. Zazwyczaj cierpi na tym jednak jakość kabli, które są cienkie i delikatne. Generalnie, im grubsze, cięższe i solidniejsze kable, tym brzmienie i żywotność głośników są lepsze. Dlatego lepiej wybierz te o krótkim, ale za to grubym i solidnym kablu. Najlepsze głośniki komputerowe posiadają kable odpowiednio wzmacniane przy końcówkach lub powleczone dodatkową powłoką chroniącą przed przetarciami.

 

Ranking najlepszych głośników komputerowych Logitech 2017: TOP 8

 

 

7. Złącza i gniazda

Niemniej istotne są złącza i gniazda zastosowane w kablach i głośnikach. Obecnie produkowane są zarówno tradycyjne głośniki ze złączami CHINCH jak i te ze złączami cyfrowymi HDMI. Które z nich są lepsze? Audiofile powiedzą, że tradycyjne, a miłośnicy nowoczesnych technologii będą upierać się przy tym, że cyfrowe. Nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi, więc kieruj się raczej własnymi preferencjami. Pamiętaj o tym, aby złącza i gniazda głośników były dobrze wykonane. Świetnie byłoby, gdyby były pokryte srebrem lub złotem, co zapewni ich dłuższą żywotność.

 

 

8. Funkcjonalność

Z kolei jakie głośniki do komputera okażą się najbardziej wygodne i praktyczne? Zauważ, że głośniki komputerowe stają się znacznie bardziej funkcjonalne, jeśli posiadają jedną lub kilka z poniżej wymienionych cech:

  • wejście słuchawkowe (podłączysz do niego słuchawki wygodniej niż do komputera)
  • wbudowany potencjometr (zmienisz nim głośność dźwięku z poziomu sprzętu, a nie systemu operacyjnego)
  • regulację tonów (inaczej – equalizer, pomoże Ci dostroić dźwięk do aktualnych potrzeb)

 

Zwróć uwagę na ich umiejscowienie. Powinny znajdować się w łatwo dostępnym miejscu, w innym wypadku będą bezużyteczne. Co innego, jeśli wybrany przez Ciebie model ma możliwość sterowania pilotem.

 

 

9. Postaw na jakość

Dobre głośniki komputerowe z wysokiej jakości kablami i złączami powinien służyć Ci przez wiele lat. Jeśli zdecydujesz się na funkcjonalny model z dobrymi parametrami technicznymi, z pewnością nie pożałujesz swojego zakupu. Od momentu podłączenia będziesz odbierał muzykę płynącą czy to z filmu czy gier zupełnie inaczej niż dotychczas, w nowej, odpowiednio podrasowanej jakości. Jakie głośniki będą dla Ciebie najlepsze? Mamy nadzieję, że po lekturze tego artykułu nie masz już problemu z tym pytaniem.

Redakcja GoGeek.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów kochającą nowe technologie, gadżety i nowinki techniczne. Staramy się poruszać możliwie wiele dziedzin: od uprawiania sportu po granie w gry komputerowe. Jeśli masz do nas jakieś pytania lub propozycje napisania artykułu, napisz na adres: kontakt@gogeek.pl