Poradnik dla biegacza:

jak wybrać zegarek do biegania?

 

Jaki zegarek do biegania kupić?

Wyznaczy trasę biegu, przeliczy dystans, prędkość oraz ilość spalonych kalorii. Endomondo? Niee… Mowa o zegarku do biegania – akcesorium, które prędzej czy później doceni każdy amator joggingu, również ty. Nie wiesz jaki zegarek do biegania kupić? Dzięki temu artykułowi dowiesz się na co szczególnie zwrócić uwagę przy wyborze, jakie są opinie biegaczy i ranking najpopularniejszych zegarków na rynku. Dowiedz się, jak wybrać najlepszy model dla siebie!

 

 

Dobry zegarek do biegania: co to takiego?

Zegarek TomTom Runner

Zegarek TomTom Runner

Zegarek do biegania różni się od zwyczajnego zegarka tym, że poza wyświetlaniem godziny i daty, monitoruje przebieg treningu i pomaga w zachowaniu odpowiedniego jego rytmu. Jest to stwierdzenie ogólnikowe, ponieważ zegarkiem treningowym (do biegania, ale też i innych sportów) można nazwać między innymi:

  • zwykły zegarek z funkcjami takimi jak krokomierz, pomiar dystansu, okrążeń, licznik spalanych kalorii
  • pulsometr na nadgarstek z dodatkowymi funkcjami treningowymi
  • smartwatcha wyposażonego w czujniki z zainstalowanymi funkcjami sportowymi

 

 

Najważniejsze: nie przesadzaj

Szukając odpowiedzi na pytanie jaki zegarek do biegania kupić, kieruj się swoimi rzeczywistymi potrzebami. Nie daj sobie wmówić, że najlepszy będzie model z GPSem, jeśli codziennie biegasz tą samą, ulubioną trasą. Nie decyduj się na zegarek przepełniony funkcjami treningowymi, jeżeli Twój jogging polega na relaksacyjnym truchtaniu dookoła parku bez konkretnego planu i rytmu. Słowem – zachowaj powściągliwość. W przeciwnym wypadku możesz nabyć nie do końca potrzebny gadżet, którego funkcji nigdy w życiu nie wykorzystasz. Dodatkowo stracisz pieniądze, które mógłbyś zaoszczędzić kupując uboższy w funkcje, jednak wciąż z Twojego punktu widzenia funkcjonalny model.

  Ranking najpopularniejszych zegarków do biegania 2017: TOP 8

 

 

Dla mniej wymagających…

Tym samym, jeżeli biegasz sporadycznie lub często, ale nie przywiązujesz wagi do tempa i czasu biegu, a chcesz tylko prowadzić statystyki, zdecyduj się na tani zegarek sportowy. Funkcje takie jak krokomierz, pomiar dystansu, stoper, minutnik czy licznik spalonych kalorii w zupełności wystarczą Ci do efektywnego monitorowania Twoich biegów, a sam zakup zegarka nie zrujnuje Twojego portfela.

 

 

… i dla prawdziwych sportowców

Jeśli zaś biegasz często i starasz się robić to zgodnie z zaleceniami trenera/lekarza czy warunkami własnego planu treningowego, postaw na nieco bardziej zaawansowany zegarek treningowy. Pomoże Ci na bieżąco  sprawdzać rytm treningu poprzez prezentację aktualnej prędkości biegu czy tętna serca (dzięki wbudowanemu pulsometrowi).

Ponadto, będzie wyposażony w zaawansowane funkcje np. ostrzeganie o zmianie tempa, konieczności odpoczynku itp. Najlepsze modele tego typu zegarków posiadają nawet takie funkcje jak kalkulator wydolności i postępów w jej zmianach, wykrywacz wzniesień terenu oraz inne ciekawe propozycje, które z pewnością docenisz, jeśli tylko jesteś typem sportowca.

  Jaki zegarek do biegania

 

 

GPS dla zuchwałych

Zegarek Suunto

Zegarek Suunto

Zegarek do biegania może posiadać także GPS, który m.in.:

  • informuje o dystansie przebiegniętym i pozostałym do końca wyścigu/trasy (na wyświetlaczu, poprzez wibracje, głosowo) : w większości modeli
  • nawiguje przez całą trasę biegu (na wyświetlaczu/głosowo) : w niektórych modelach
  • wyznacza i prezentuje trasę biegu na mapie (przeważnie w smartwatch’ach za pomocą aplikacji) : rzadko

 

 

 

Smart bieganie ze smartwatch’em

Jaki zegarek do biegania będzie nadawał się także do codziennego użytku? Jeżeli chcesz by Twój zegarek biegowy stał się również praktycznym gadżetem na co dzień, najlepszy w tym wypadku będzie się dobrej jakości smartwatch. Połączysz go Bluetoothem z telefonem, dzięki czemu będziesz otrzymywał powiadomienia o przychodzących smsach, mailach i połączeniach, które za pomocą tego cud-zegarka również odbierzesz lub odrzucisz. Dzięki zainstalowanym w smartwatch’u funkcjom lub aplikacjom zyskasz wszystkie funkcje dobrego zegarka treningowego.

 

 

Jakość wykonania

Obojętne, na który rodzaj zegarka do biegania się zdecydujesz, musisz pamiętać o tym, aby był on wodoodporny i wytrzymały. Jak wskazują opinie użytkowników, to właśnie najważniejsze -poza pomiarem tętna- właściwości dobrego zegarka biegowego. Powinien mieć dobrą, mocną konstrukcję i wygodny, regulowany pasek. Na jego wyświetlaczu powinny pojawiać się duże i wyraźne, łatwe do odczytania w biegu cyfry. Sam wyświetlacz zaś powinien mieć podświetlenie dłuższe niż 10s – jest to optymalny czas, w którym w trakcie biegu zdążysz odczytać wskazania zegarka.

 

Ranking najlepszych zegarków do biegania 2017: TOP 3

 

 

Na start

Wciąż zastanawiasz się jaki zegarek do biegania będzie najlepszy? Stop! Pomyśl przede wszystkim z jakich jego funkcji będziesz korzystał. Wybierz model posiadający tylko te, które rzeczywiście będziesz w stanie docenić – obojętne czy wybierzesz zwyczajny model sportowy, zaawansowany zegarek treningowy czy smartwatcha. Zadbaj o to, aby Twój zegarek był dostosowany do warunków treningowych – wodoodporny, wytrzymały na wstrząsy, wyraźny w odczytywaniu i podświetlany. Jeśli już wybrałeś, zostaw koniecznie swoją opinię w sekcji komentarzy!

Redakcja GoGeek.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów kochającą nowe technologie, gadżety i nowinki techniczne. Staramy się poruszać możliwie wiele dziedzin: od uprawiania sportu po granie w gry komputerowe. Jeśli masz do nas jakieś pytania lub propozycje napisania artykułu, napisz na adres: kontakt@gogeek.pl