7 porad przed zakupem:

jaki powerbank wybrać?

 

Jaki powerbank kupić?

Zapewne zdarzyło Ci się kiedyś wyjść z domu: a) z telefonem czy tabletem wskazującym czerwoną ikonkę poziomu naładowania baterii, b) nie zabierając ze sobą ładowarki, c) udając się w miejsce, gdzie o dostęp do prądu jest równie trudno jak o solówkę na wiolonczeli na koncercie punk-rockowym. Od dzisiaj taka sytuacja nie będzie już problemem. Magicznym remedium na brak energii jest powerbank. Tylko jaki powerbank wybrać i kupić? Jaki będzie najlepszy dla Twojego smartphone’a? W artykule znajdziesz wskazówki zakupowe, opinie użytkowników, oraz ranking najpopularniejszych urządzeń.

 

 

1. Pojemność, a rzeczywiste potrzeby

Powerbank Tp-Link

Powerbank Tp-Link

Zanim zdecydujesz jaki powerbank wybrać, musisz zastanowić się jakiej pojemności akumulator tak naprawdę potrzebujesz. Jeśli chciałbyś tylko od czasu do czasu podładować swój telefon czy odtwarzacz egzystujący na resztkach baterii, możesz spokojnie zdecydować się na tani model (za ok. 20zł) o mniejszej pojemności do 3000 mAh.

Jeżeli zaś szukasz powerbanka, który spokojnie naładuje do pełna Twój telefon, mp3 czy nawigację (nawet kilkukrotnie) musisz wybierać spośród modeli o pojemności od 8000 do nawet 20000 mAh. Optymalna pojemność jaką powinien mieć dobry powerbank, odpowiadająca większości użytkowników (co potwierdzają liczne opinie) to ok. 6000 mAh.

 

 

2. Deklaracje dalekie od rzeczywistości

Uważaj, bowiem każdy powerbank samoczynnie traci nagromadzoną energię. Najlepsze powerbanki renomowanych marek (np. GoodRam, Forever, Platinet) charakteryzują się stratami na poziomie od 15% do 30% – ich rzeczywista pojemność jest też o tyle mniejsza. Niestety, chińskie podróbki powerbanków znanych firm wykazują jeszcze większe straty. Jak wskazują opinie kupujących, ich rzeczywista pojemność to w zasadzie 1/3 tej deklarowanej w specyfikacji technicznej. Pamiętaj o tym fakcie wybierając urządzenie dla siebie i nie kupuj tego typu niepewnych urządzeń, nawet ze względu na oszczędności, które i tak będą w tym wypadku niewielkie (rzędu 15-30 złotych).

 

Ranking najpopularniejszych powerbanków 2017: TOP 8

 

 

3. Dobry powerbank: wyjścia i moc

Przed dokonaniem wyboru pomyśl, jakie urządzenia będziesz najczęściej ładował. Większość powerbanków posiada wyjścia o mocy 1A– które są odpowiednie do ładowania telefonów, odtwarzaczy mp3, aparatów fotograficznych, nawigacji i innych niewielkich urządzeń mobilnych. Są one jednak za słabe do ładowania np. tabletów, którym potrzebne jest wyjście 2A.

W niektórych powerbankach zastosowane są dwa wyjścia – o większej i mniejszej mocy. Umożliwiają one nie tylko ładowanie tabletów, ale i szybsze ładowanie pozostałych urządzeń. Zdecyduj się na jeden z takich powerbanków, jeśli należysz do osób niecierpliwych. Jeśli planujesz ładować kilka urządzeń jednocześnie, zdecyduj się na powerbank z dwoma, trzema lub czterema wyjściami.

 

jaki powerbank kupić

 

 

4. Uwaga: niektóre urządzenia nie pokochają 2A

Pamiętaj, że niektóre urządzenia, takie jak choćby iPhone, nie powinny być ładowane z portu o napięciu wyjściowym 2A. Opinie na ten temat są podzielone, niektórzy twierdzą, że to telefon sam dozuje napięcie jakie otrzymuje, gdzie indziej z kolei przeczytasz, że napięcie 2A naładuje Twój telefon szybciej, ale kosztem osłabienia baterii.

Jeśli zatem nie chcesz ryzykować zbyt szybkiego wyeksploatowania baterii w swoim wcale nie tanim smartphonie – nie decyduj się na 2A. Upewnij się, że wybrany przez Ciebie powerbank nie posiada tylko i wyłącznie wyjścia 2A (co obecnie zdarza się bardzo często, producenci zachwalają 2A, jako że szybciej ładuje urządzenie). Poszukaj raczej tego z napięciem 1A lub z dwoma wyjściami 1A i 2A.

 

 

5. Końcówki i kompatybilność

Na kompatybilność powerbanka wpływa rodzaj dołączonego do niego kabla. Przeważnie jest to przewód microUSB-USB, pozwalający na ładowanie większości nowoczesnych urządzeń mobilnych. Jeśli chcesz za pomocą powerbanka naładować sprzęty Apple, musisz zaopatrzyć się w model wyposażony w dodatkową przejściówkę ze złączem Lightning lub używać do ładowania kabla dostarczonego wraz z telefonem / tabletem. Jeżeli zaś posiadasz urządzenia z innymi typami portów niż microUSB (np. starsze aparaty, mp3) możesz potrzebować do nich dodatkowych przejściówek, które zazwyczaj nie są dołączone w zestawie.

 

 

6. Ceny i opinie użytkowników

Ile przyjdzie Ci zapłacić za dobry powerbank? Najtańsze urządzenia o niewielkiej pojemności możesz zakupić nawet za 10 zł. Pytanie, czy np. wychodząc w góry na długą wyprawę chcesz polegać na sprzęcie z tego przedziału cenowego. Wyższa cena powerbanka jest często uzasadniona: choćby jakością wykonania, wytrzymałością, jakością zastosowanych ogniw. Dlatego w naszej opinii, rozsądna cena za powerbank o pojemności 5200 mAh, to przedział 50-80 zł, natomiast dla sprzętu o pojemności powyżej 10000 mAh ok. 130-150 zł.

Oczywiście ceny będą różnić się w zależności od producenta i designu, jednak jesteśmy zdanie, że w tym wypadku nie wskazane jest przesadne oszczędzanie. Lepiej kupić raz, a dobrze. Przed zakupem konkretnego modelu warto również sprawdzić opinie użytkowników na jego temat, parametry podane w opisie produktu takie jak rzeczywista pojemność mogą być czasami dalekie od rzeczywistości. Dlatego równie ważne jak cena i charakterystyka produktu, powinny być dla Ciebie opinie ludzi, którzy mieli już okazję wypróbować sprzęt.

 

Ranking najlepszych powerbanków 2017: TOP 3

 

 

7. Przydatne funkcje

Powerbank Xiaomi

Powerbank Xiaomi

Najlepsze powerbanki wyposażone są w szereg dodatkowych funkcji, które wbrew pozorom często mogą okazać się przydatne. Dobrze byłoby, gdyby wybrany przez Ciebie model miał wskaźnik naładowania akumulatora w formie wyświetlacza lub diody LED świecącej w różnych kolorach. Dobrym patentem jaki powerbank może posiadać, jest umieszczenie na jego obudowie kilku diód led, które wskazują procentowy stan naładowania urządzenia.

Sprawdź też, czy ma on wydzielone miejsce do schowania kabla (w przeciwnym wypadku będzie on się plątał w kieszeni/plecaku/torbie). Zobacz też, czy posiada wbudowaną latarkę, jeśli uważasz, że może być Ci kiedyś potrzebna. Dobrze byłoby również, gdyby posiadał uchwyt pozwalający na podpięcie go np. do breloka na klucze, dzięki czemu nigdy nie zapomnisz zabrać go ze sobą.

 

 

Kupuj z głową

Wybierz taki powerbank, którego akumulator ma optymalną dla Ciebie pojemność – pamiętaj jednak, że ta rzeczywista jest o kilkanaście do kilkudziesięciu procent mniejsza od deklarowanej. Zwróć uwagę na to, w jakie wyjścia wyposażony jest wybrany przez Ciebie sprzęt, jakie jest jego napięcie wyjściowe oraz czy jest kompatybilny z urządzeniami, które planujesz ładować. W końcu: zdecyduj się na taki model, który pokaże Ci aktualny stan naładowania akumulatora i będzie wygodny w przenoszeniu. Jaki powerbank ostatecznie będzie najlepszy dla Ciebie? Mam nadzieję, że po lekturze tego artykułu decyzja będzie już o wiele łatwiejsza.

Redakcja GoGeek.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów kochającą nowe technologie, gadżety i nowinki techniczne. Staramy się poruszać możliwie wiele dziedzin: od uprawiania sportu po granie w gry komputerowe. Jeśli masz do nas jakieś pytania lub propozycje napisania artykułu, napisz na adres: kontakt@gogeek.pl