7 sprawdzonych porad:

jaki monitor do gier kupić?

 

Jaki monitor do gier wybrać?

Cytując klasyka: „Będę grał w grę”. Aby jednak odbywało się to w należytych i godnych prawdziwego gracza warunkach, niezbędne będzie zaopatrzenie się w odpowiedni ekran gamingowy. Jaki monitor do gier będzie najlepszy, żeby cieszyć się w pełni piękną grafiką i jeszcze bardziej wczuć się w świat gry? W tym artykule postaram się odpowiedzieć na to pytanie i wskazać Ci, na co zwrócić uwagę, aby kupić dobry i wydajny sprzęt.

 

 

1. Najlepsza matryca do gier

Monitor Dell

Monitor Dell

Zanim zdecydujesz jaki monitor do gier wybrać, musisz zastanowić się czy stawiasz na jakość czy szybkość obrazu. Jeśli zależy Ci na doskonałym odwzorowaniu kolorów, wysokiej szczegółowości i szerokich kątach, powinieneś wybrać monitor z matrycą ciekłokrystaliczną IPS.

Będzie on droższy od odpowiednika z matrycą TN, ale również wolniejszy (jeśli chodzi o odświeżanie obrazu) – co odczujesz dotkliwie, jeżeli grasz w dynamiczne strzelanki. Choć matryca TN nie może zaoferować tak dobrych wrażeń wzrokowych jak matryca IPS, to jest od niej znacznie szybsza i to w nią powinieneś zainwestować, jeśli zależy Ci na dynamicznej i płynnej zmianie obrazu.

 

2. Mat czy błysk?

Matryca monitora do gier może posiadać jedną z dwóch rodzajów powłok – błyszczącą lub matową. Błyszcząca znacznie lepiej oddaje kolory i szczegóły, jednak też odbija światło i cienie na ekranie, co powoduje zmęczenie wzroku. Jeśli więc zależy Ci na komforcie użytkowania monitora, najlepszy będzie model wyposażony w matrycę z powłoką matową.

 

Ranking najpopularniejszych monitorów dla graczy 2017: TOP 8

 

 

3. Szybkość ma wiele twarzy

Będąc naprawdę wytrawnym graczem wiesz, że potrzebny Ci ultraszybki monitor. Jeśli spędzasz na graniu sporo czasu, dbasz o sieciowe statystyki czy grasz w klanie, warto zadbać o dobry i szybki monitor. Zmianę odczujesz i docenisz równie szybko. Musisz zwrócić więc uwagę nie tylko na rodzaj matrycy, ale też inne parametry techniczne, które pozwalają w ocenie prędkości jego pracy.

  Jaki monitor do gier

 

 

4. Częstotliwość odświeżania i czas reakcji

Pierwszym bardzo ważnym parametrem monitora do gier jest częstotliwość odświeżania obrazu. W standardowych ekranach nie przekracza ona 110Hz, w dobrych monitorach dla graczy ma wartości wyższe niż 120Hz. Im większa jest częstotliwość odświeżania obrazu, tym płynniej zmienia się obraz. Kolejnym jest czas reakcji podawany w milisekundach. Jako gracz powinieneś poszukiwać monitora o czasie reakcji nie dłuższym niż 5ms. Im jego wartość będzie mniejsza, tym szybciej matryca będzie reagowała na nawet najmniejsze zmiany obrazu. Najszybsze monitory dla graczy mają czas reakcji równy 1ms lub niższy.

 

 

5. Input Lag

Na ostateczną szybkość monitora może mieć wpływ również zjawisko Input Lag’u, czyli prościej – opóźnienia przesyłu danych z karty graficznej. To, w jakim stopniu będzie ono wpływało na prędkość reakcji monitora zależy zarówno od samego ekranu, jak i modelu karty graficznej oraz parametrów obliczeniowych komputera.

 

6. Rozmiar ma znaczenie

Monitor Asus

Monitor Asus

Jaki monitor do gier sprawi, że w pełni będziesz się cieszył walorami estetycznymi swojej nowej gry? Na pewno nie 13-calowy mikrus. Jako gracz powinieneś zainwestować w model z ekranem o dużej przekątnej, minimum 21 cali. Dzięki takiemu monitorowi żaden szczegół nie umknie Twoim oczom w trakcie rozgrywki.

Nie przesadź z przekątną ekranu – większa niż 27 cali może szybko męczyć Twój wzrok. Jeżeli Twój aktualny sprzęt jest dość dobry, a Twoje możliwości finansowe ponadprzeciętne możesz zdecydować się na urządzenie z panoramicznym, wygiętym ekranem w proporcji 21:9. Pozwoli Ci on na wniknięcie do świata gry prawie tak, jakbyś w nim był.

Ranking najlepszych monitorów dla graczy 2017: TOP 3

 

 

7. Rozdzielczość

Wybierając dobry monitor do gier i jego ekran przyjrzyj się rozdzielczości. Absolutnie minimalna dla Ciebie jako gracza jest ta FullHD (1920x1080 pikseli), ale możesz zdecydować się na większą. Jedyne co Cię ogranicza, to aktualne możliwości Twojego sprzętu (przede wszystkim karty graficznej i procesora). Średniej klasy komputer może nie udźwignąć większej rozdzielczości np. 2560x1440 pikseli i w rezultacie będzie zmuszony działać na niższych ustawieniach, czy zmniejszonych detalach.

 

Jaki monitor do gier będzie najlepszy?

Monitor do gier powinien być przede wszystkim szybki – to właśnie duża prędkość pracy (częstotliwość odświeżania obrazu 120Hz<, czas reakcji 5ms>) wyjawia jego główne przeznaczenie. Wybierając ekran do grania szukaj takiego o dużej przekątnej ekranu pomiędzy 21 a 27 cali i rozdzielczości minimum FullHD. Taki zakup zwróci Ci się w postaci niezapomnianych wrażeniach estetycznych i doskonałej dynamiki gry. Pamiętaj, że mając nawet niewiarygodnie potężnego PC czy konsolę nowej generacji, nie będziesz w stanie w pełni docenić bogactwa i piękna gry, jeśli nie będziesz grał na odpowiednim monitorze. Komfort jaki monitor do gier Ci zapewni, wart jest inwestycji.

Redakcja GoGeek.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów kochającą nowe technologie, gadżety i nowinki techniczne. Staramy się poruszać możliwie wiele dziedzin: od uprawiania sportu po granie w gry komputerowe. Jeśli masz do nas jakieś pytania lub propozycje napisania artykułu, napisz na adres: kontakt@gogeek.pl