8 konkretnych porad

jak wybrać dobrą mysz bezprzewodową

 

Jaka mysz bezprzewodowa?

„Co tam klikasz?” To często słyszane pytanie podkreśla, że w dobie touchpadów i ekranów dotykowych, wciąż obsługujemy komputery przy pomocy myszek. Nic dziwnego – mysz jest wygodna i intuicyjna w obsłudze, do tego to bardzo precyzyjne narzędzie zarówno do pracy jak i do relaksu przy grze. Jeśli natomiast dość masz już plączących się wszędzie dookoła kabli i kabelków, może warto pomyśleć o uwolnieniu swojego gryzonia i zainwestowaniu w rozwiązanie bezprzewodowe. Jaka mysz bezprzewodowa będzie dla Ciebie najlepsza? Sprawdźmy to.

 

 

1. Laserowa czy optyczna?

Mysz bezprzewodowa Logitech MxMaster

Mysz bezprzewodowa Logitech MxMaster

Jeśli odpowiesz sobie na powyższe pytanie, będziesz w połowie drogi do wybrania właściwej myszy bezprzewodowej. Musisz wiedzieć, że mysz optyczna (działająca w oparciu o technologię podczerwieni LED) jest tańsza od myszy laserowej. Wiąże się to natomiast z pewnymi istotnymi wadami, które obce są myszy laserowej. Nie jest tak precyzyjna i szybka jak ta druga, a także nie działa na wszystkich powierzchniach  (potrafi przerywać podczas używania na niekorzystnym podłożu).

Z myszą laserową nie ma tego problemu – może sobie nie poradzić jedynie na szklanym, lustrzanym lub przezroczystym blacie, choć są modele (jak np. Logitech MX Master), które doskonale zachowują się również na tego rodzaju trudnych powierzchniach. Do tego bezprzewodowa mysz laserowa cechuje się  szalenie wysoką precyzją i płynnym działaniem.

 

 

2. Radiowa czy Bluetooth?

To kolejne ważne pytanie, na które musisz sobie odpowiedzieć, żeby zdecydować jaka mysz bezprzewodowa będzie najodpowiedniejsza dla Ciebie. Mysz bezprzewodowa oparta o łączność radiową to bodajże najpopularniejszy model występujący na rynku. Łączy się z komputerem stacjonarnym lub laptopem za pośrednictwem fal radiowych emitowanych przez niewielkich rozmiarów nadajnik (należy go wcześniej podpiąć do portu USB komputera).

Z kolei mysz bezprzewodowa oparta o technologię Bluetooth może zostać sparowana z każdym urządzeniem posiadającym moduł jego obsługi, bez użycia jakichkolwiek dodatkowych transmiterów. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, zwłaszcza, jeśli często podróżujesz ze swoim laptopem, lub masz w nim mało portów USB (np. w popularnych MacBookach firmy Apple).

 

Ranking najpopularniejszych myszy bezprzewodowych 2017: TOP 7

 

 

3. Precyzja

Jeśli zastanawiasz się jaką mysz bezprzewodową wybrać, musisz wiedzieć, że zarówno myszy bezprzewodowe, jak i te na kablu różnią się między sobą precyzją pracy. Wiesz już, że bezprzewodowe myszy laserowe działają dokładniej i płynniej od modeli optycznych. Jak jednak porównasz precyzję rożnych modeli tego samego typu? Wystarczy, że zapoznasz się z parametrami technicznymi. Jednym z najczęściej podawanych jest rozdzielczość sensora.

Im jest ona wyższa, tym bardziej szybciej pracuje urządzenie. Jako normalny użytkownik możesz wybrać urządzenie o rozdzielczości do 1000DPI. Jeśli jednak jesteś graczem lub grafikiem komputerowym, najlepsza będzie mysz o większej rozdzielczości z funkcją regulacji DPI do aktualnych potrzeb. Pamiętaj, że im wyższa rozdzielczość, tym szybciej gryzoń porusza się po ekranie, ale tym samym trudniej o precyzję. Jeśli zmniejszysz DPI, myszka będzie poruszała się wolniej, ale też dokładniej.

 

 

4. Czułość

Dobra mysz bezprzewodowa musi być czuła na ruch i działać płynnie. Parametr myszy, który za to odpowiada to częstotliwość raportowania. Określa ona ile razy urządzenie komunikuje się z komputerem w ciągu sekundy. Oczywiście, im wartość parametru jest wyższa, tym bardziej czuła jest mysz. Na częstotliwość raportowania powinieneś zwrócić szczególną uwagę tylko i wyłącznie jeśli potrzebujesz myszki do wydajnej pracy w dynamicznych grach komputerowych. Amatorzy Counter Strike’a podkreślają w swoich opiniach, że najlepsza do gry jest dla nich mysz o częstotliwości raportowania 500Hz lub wyższej. Jeżeli jesteś zwyczajnym użytkownikiem wystarczy Ci myszka o średniej częstotliwości raportowania (250Hz), lub jednej z mniejszych (125Hz).

 

jaka mysz bezprzewodowa

 

 

5. Zasilanie

Zanim zdecydujesz jaka mysz bezprzewodowa trafi na Twoje biurko, sprawdź w jaki sposób jest zasilana. Ponieważ urządzenie komunikuje się zdalnie z nadajnikiem lub komputerem, wymaga indywidualnego zasilania. Energię do pracy pobiera z baterii typu AAA lub akumulatora. Jeśli chcesz wybrać mysz bezprzewodową zasilaną bateriami, dowiedz się jaki jest maksymalny czas jej pracy na jednym ich komplecie.

Rozważ też zakup akumulatorków wielokrotnego ładowania oraz ładowarki (co również zwiększy ostateczną cenę wydaną na to rozwiązanie). Jeżeli zaś zdecydujesz się na myszkę zasilaną wbudowanym akumulatorem, sprawdź nie tylko jego pojemność i czas działania, ale również sposób i czas pełnego ładowania. Nie wszystkie modele bowiem potrafią być ładowane i używane w tym samym czasie. Należy także mieć na uwadze fakt, że z biegiem lat wbudowany akumulator może znacznie stracić na swojej pojemności, a jego wymiana może być po tym czasie niemożliwa.

 

 

6. Wygoda

Mysz bezprzewodowa Razer

Mysz bezprzewodowa Razer

Aby mysz bezprzewodowa była wygodna, musi być ergonomicznie zaprojektowana. Na rynku dostępne są różne rozmiary myszy, szukaj jednak takiej, której wymiary odpowiadają wymiarom Twojej zgiętej w palcach dłoni. Jeśli jesteś mańkutem, nie decyduj się na myszkę wyprofilowaną – przeważnie jest to propozycja dla osób praworęcznych.

Duża mysz będzie nieco toporniejsza w obsłudze, natomiast dłoń może się na niej wygodnie oprzeć, przez co Twoja ręka odpoczywa. Ma to duże znaczenie zwłaszcza wtedy, jeśli jest to Twoje narzędzie pracy i używasz jej przez większość dnia. Dobra mysz bezprzewodowa o mniejszych gabarytach pozwoli Ci natomiast na nieco szybsze operowanie, ale będzie także bardziej obciążać Twój nadgarstek.

 

 

7. Opinie i cena

Jak podkreślają opinie użytkowników, najlepsze myszki bezprzewodowe muszą charakteryzować się przede wszystkim dużą dokładnością, szybkością reagowania i ergonomią. Nic nam bowiem po super szybkiej myszce, która będzie niewygodna w trzymaniu, jak i tej idealnie dopasowanej do naszej dłoni, ale niedokładnej i wolnej jak żółw.

Dlatego tak ważne jest, aby nie lekceważyć żadnego z tych trzech kluczowych elementów. Jeżeli natomiast chcesz wiedzieć, jaka jest średnia cena za dobrego gryzonia wolnego od kabli, wygląda to następująco: najtańsze modele znajdziemy już w cenie 15-25 zł, natomiast dobre myszki bezprzewodowe posiadające pozytywne opinie plasują się zazwyczaj w przedziale cen od 50 zł do 80 zł. Droższe modele, przewidziane bardziej dla profesjonalistów, grafików czy fotografów, kosztują nawet do 300-400 zł.

 

Ranking najlepszych myszy bezprzewodowych 2017: TOP 3

 

 

8. Dodatkowe przyciski: rewolucja w pracy i graniu

Jaka mysz bezprzewodowa będzie najlepsza do pracy czy grania? Tutaj warto zwrócić uwagę na ilość programowalnych przycisków dodatkowych. Jeśli do tej pory korzystałeś z myszki wyposażonej w standardowe 2-3 przyciski i rolkę, wierz nam – mysz z większą liczbą przycisków będzie przełomem w Twoim dotychczasowym obcowaniu z elektronicznym gryzoniem.

Dzięki dodatkowym przyciskom będziesz mógł np. szybko przełączać się pomiędzy programami, kartami w przeglądarce, wywoływać konkretne programy czy narzędzia w programach takich jak np. AutoCad czy Photoshop. Większość producentów oferuje przypisanie przyciskowi myszy dowolnej funkcji czy skrótu klawiaturowego. Przyda się to także przy edycji filmów oraz graniu. Od teraz cały Twój arsenał będzie pod jednym palcem.

 

 

Jaka mysz bezprzewodowa zagości na Twoim biurku?

Dobra mysz bezprzewodowa powinna być dopasowana do Twoich potrzeb. Wybierz taką, która oferuje Ci odpowiednie dla Ciebie parametry czułości i precyzji, wygodny sposób ładowania i optymalny czas pracy na baterii. Jeśli używasz myszy do pracy czy częstego grania, zainwestuj w tą z dużą liczbą przycisków programowalnych. Pamiętaj także o odpowiedniej ergonomii. Nawet nie zdajesz sobie sprawy, jak dobrze dobrana mysz może poprawić komfort Twojego obcowania z komputerem. Niedługo przekonasz się o tym na własnej… ręce.

Redakcja GoGeek.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów kochającą nowe technologie, gadżety i nowinki techniczne. Staramy się poruszać możliwie wiele dziedzin: od uprawiania sportu po granie w gry komputerowe. Jeśli masz do nas jakieś pytania lub propozycje napisania artykułu, napisz na adres: kontakt@gogeek.pl