8 kluczowych porad

jaką klawiaturę bezprzewodową wybrać

 

Jaka klawiatura bezprzewodowa będzie najlepsza? 

Tradycyjna klawiatura na kablu potrafi przyprawić o zawrót głowy. Nie da się jej przysunąć do siebie, żeby nieco ułatwić sobie pracę. Ciężko jest też przy takiej klawiaturze robić porządki na biurku. Na szczęście, istnieje proste rozwiązanie tego problemu – dobra klawiatura bezprzewodowa. Co musisz o niej wiedzieć? Jaka klawiatura bezprzewodowa będzie dla Ciebie najlepsza? Na co powinieneś zwrócić uwagę przed zakupem? Zapraszamy do lektury.

 

 

1. Łączność

Klawiatura bezprzewodowa Logitech

Klawiatura bezprzewodowa Logitech

Klawiatura bezprzewodowa, podobnie jak wszystkie inne akcesoria bezprzewodowe, może działać w oparciu o technologię radiową, Bluetooth lub Wi-Fi. To, jaki rodzaj łączności w klawiaturze będzie dla Ciebie najodpowiedniejszy, zależy w głównej mierze od tego jak będziesz klawiatury używał (z jakimi urządzeniami) oraz jak dużo możesz na nią wydać.

Każdy z tych rodzajów łączności ma zarówno swoje wady jak i zalety: odbiornika radiowego nie połączymy z tabletem, a Bluetooth dodatkowo obciąża baterię urządzenia mobilnego i lubi być kapryśny. Z drugiej strony, Bluetooth będzie bardzo przydatny, jeśli nasz komputer/laptop cierpi na deficyt portów usb. Jeśli będziemy chcieli podłączyć oprócz klawiatury także myszkę bezprzewodową, Bluetooth może okazać się jedynym rozwiązaniem.

 

 

2. Cena

Jeśli poszukujesz klawiatury do komputera stacjonarnego, wystarczy Ci niedrogi model (cena w granicach od 30 do max 150zł) oparty o łączność radiową/podczerwień. Taka klawiatura posiada mały nadajnik, który podłącza się do portu USB komputera. Sygnał przez niego emitowany ma krótki zasięg umożliwiający połączenie się z klawiaturą znajdującą się w stosunkowo bliskiej odległości (do 5m). Pytanie natomiast, czy kiedykolwiek będziesz tak naprawdę potrzebował klawiatury bezprzewodowej, której zasięg będzie musiał być większy. Jest to raczej rzadka konieczność.

 

Ranking najpopularniejszych klawiatur bezprzewodowych 2017: TOP 8

 

 

3. Do tabletu i nie tylko

Jeżeli zaś szukasz dobrej klawiatury bezprzewodowej do tabletu, smartfona, konsoli czy smartTV, lepiej zrobisz, gdy zainwestujesz w nieco droższą (cena od 50 do nawet 600zł) klawiaturę opartą o technologię Bluetooth lub WiFi. Taka klawiatura bez problemu połączy się z urządzeniem znajdującym się nawet w dość dużej odległości, do tego nie będzie problemu ze sparowaniem nadajnika z telewizorem, który może nie mieć wolnego portu USB.

 

Jaka klawiatura bezprzewodowa

 

 

4. Kompatybilność

Większość dostępnych na rynku klawiatur bezprzewodowych to modele typu plug&play, które nie wymagają instalacji dodatkowych sterowników przed użyciem. Teoretycznie powinny zadziałać tuż po podłączeniu nadajnika do komputera lub sparowaniu z urządzeniem mobilnym. Nie jest to jednak do końca prawdą, bowiem klawiatury bezprzewodowe różnią się kompatybilnością.

Większość współpracuje ze wszystkimi znanymi systemami operacyjnymi komputerów stacjonarnych (Windows, Linux, Mac OS), jednak nie wszystkie są zgodne np. z mobilnym Androidem czy Windows Phone. Zanim więc zdecydujesz jaka klawiatura bezprzewodowa wyląduje w Twoim koszyku, określ czy będziesz używał jej np. z tabletem, przeczytaj dostępne na jej temat opinie i sprawdź, czy jest ona kompatybilna z systemem zainstalowanym na tablecie.

 

 

5. Zasilanie i czas pracy

Klawiatura bezprzewodowa może być zasilana wymiennymi bateriami lub wbudowanym akumulatorem. Baterie (cztery lub trzy, w zależności od modelu) należy po rozładowaniu wymieniać na nowe, a akumulator ładować. Dobrze by było, abyś przed zakupem klawiatury bezprzewodowej zorientował się, jaki jest maksymalny czas pracy klawiatury na zestawie baterii/pełnym naładowaniu akumulatora.

Gdy wybierzesz model akumulatorowy, istotny może być czas jego ładowania (obiektywne informacje na ten temat znajdziesz w opiniach i recenzjach użytkowników danej klawiatury). Nie sugeruj się danymi podanymi przez producenta, jako że często bywają mocno przesadzone, zwłaszcza jeśli chodzi o czas pracy na baterii. W tym wypadku ponownie najbardziej wiarygodne będą po prostu opinie użytkowników konkretnego modelu.

 

 

6. Klawisze

Jaka klawiatura bezprzewodowa będzie najlepsza do pracy? Przede wszystkim zwróć uwagę na jej układ klawiszy. Jeśli przywykłeś/aś do klasycznej wielkości klawiszy Spacja, Enter czy Shift i/lub często używasz liczb, postaw na klawiaturę pełnowymiarową. Inna może nie posiadać wygodnego w użytku panelu numerycznego, a jej klawisze funkcyjne mogą być ściśnięte – co może wpłynąć negatywnie na komfort pracy z taką klawiaturą. Sprawdź również, jaki skok klawiszy zastosowano w wybranej przez Ciebie klawiaturze. Przy klasycznym będziesz odczuwać wyraźnie każde przyciśnięcie klawisza. Przy niskim zaś klawiatura będzie pracowała znacznie ciszej i szybciej będzie Ci się na niej pisało.

 

Ranking najlepszych klawiatur bezprzewodowych 2017: TOP 3

 

 

7. Funkcjonalność

Klawiatura bezprzewodowa HP

Klawiatura bezprzewodowa HP

Dobra klawiatura bezprzewodowa może posiadać rozmaite funkcje dodatkowe. Może np. zastąpić myszkę, jeśli wyposażona jest w panel dotykowy (tzw. gładzik), podobny do tych stosowanych w laptopach i netbookach. Zainwestuj w taką, jeśli planujesz korzystać z niej razem ze SmartTV czy konsolą – wyjątkowo ułatwi to obsługę tych urządzeń.

Jeżeli masz zamiar podłączać klawiaturę do różnych sprzętów, docenisz funkcję przełączania między nimi dostępną z poziomu jednego przycisku. Gdy często pracujesz w nocy, możesz potrzebować klawiatury z podświetlanymi klawiszami. O ile lubisz wszelkie rozwiązania przyspieszające pracę, pokochasz też dodatkowe klawisze do obsługi multimediów, poczty czy przeglądarki internetowej.

 

8. Ergonomia

Jak wskazują opinie osób używających klawiatury przez wiele godzin w ciągu dnia (np. do pracy) komfort użytkowania klawiatury powinieneś postawić na pierwszym miejscu – szczególnie gdy na co dzień zajmujesz się pisaniem, tworzeniem analiz i raportów czy edytowaniem dokumentów. W takim przypadku wybierz klawiaturę odpowiednio wyprofilowaną i podzieloną na dwie sekcje (dostosowaną do wygodnej obsługi dwoma rękoma). Jeśli uważasz to rozwiązanie za poprawiające wygodę pracy, postaw też na klawiaturę z podkładką pod nadgarstki. W większości modeli możesz ją odczepić od korpusu klawiatury, jeśli będzie Ci przeszkadzać.

 

 

Jaka klawiatura bezprzewodowa najlepiej się do Ciebie dopasuje?

Decyzja o tym, jaka klawiatura bezprzewodowa finalnie zastąpi Twoją wysłużoną „kablówkę”, powinna być dobrze przemyślana – wszak będziesz z nią pracował setki, jeśli nie tysiące godzin rocznie. Wybierając klawiaturę bezprzewodową zwróć uwagę na typ łączności w niej zastosowany i kompatybilność z systemami różnych urządzeń. Przyjrzyj się bliżej zasilaniu, czasowi pracy oraz rozstawowi i typowi klawiszy. Znajdź model, który swoją funkcjonalnością i designem odpowie idealnie na wszystkie Twoje potrzeby.

 

Redakcja GoGeek.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów kochającą nowe technologie, gadżety i nowinki techniczne. Staramy się poruszać możliwie wiele dziedzin: od uprawiania sportu po granie w gry komputerowe. Jeśli masz do nas jakieś pytania lub propozycje napisania artykułu, napisz na adres: kontakt@gogeek.pl